Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Ze względu małe wymiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę większą, szczególnie gdy zamierzamy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest trochę twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno utrzymać czystość w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie mieć kryjówkę, w której będzie mogła udać się na odpoczynek lub ochłonąć, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html